logo wzmacniacze lampowe

WZMACNIACZE HYBRYDOWE

Mianem wzmacniaczy hybrydowych określa się konstrukcje, które w sekcji przedwzmacniacza wykorzystują lampy, natomiast stopnie końcowe oparte są na tranzystorach. Są to dość rzadko spotykane konstrukcje, lecz bardzo ciekawe i cenione przez doświadczonych miłośników audio. Lampy w przedwzmacniaczu mają za zadanie ocieplenie brzmienia, natomiast tranzystory zastosowane w stopniu końcowym sprawiają, że urządzenie posiada wyższą moc a także wyższy współczynnik tłumienia.


MUSICAL FIDELITY

Brytyjska firma Musical Fidelity tworząc najwyższą, Hi-endową serię wzmacniaczy Nu-Vista postanowiła w sekcji przedwzmacniacza skorzystać z lamp. Nazwa serii jest nieprzypadkowa, gdyż w konstrukcji zamiast zwykłych lamp szklanych wykorzystane zostały nuwistory. Cechują się one wyższą trwałością, mniejszym mikrofonowaniem oraz niższym poborem prądu. Wszystkie te cechy wynikają z budowy tych lamp - w całości zbudowane są z metalu i ceramiki. W sekcji przedwzmacniacza zastosowano układ z czterema triodami nuwistorowymi JAN 7586, natomiast tranzystorowa końcówka mocy wykonana została w konstrukcji dual mono - każdy kanał zasilany jest własnym transformatorem z pięcioma tranzystorami w ukladzie Darlingtona firmy Sanken. Każda z płytek stopnia końcowego posiada zestaw dziesięciu kondensatorów wygładzających napięcie zasilania.


Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800 Musical Fidelity NuVista 800

W efekcie Musical Fidelity Nu-Vista charakteryzuje się wysoką wydajnością, niespotykaną w innych wzmacniaczach opartych na lampach próżniowych. Pozwala to na wykorzystanie wzmacniacza z szerokią gamą kolumn - zarówni tych mniej wymagających, jak i tych trudniejszych do napędzenia. Producent oferuje dwa modele: Nu-Vista 600 oraz 800, które różnią się mocą. Mniejszy osiąga 200W na kanał przy 8 Ohm, natomiast topowy model 800 - 330W. Urządzenia dostępne są w 2 kolorach - czarnym oraz srebrnym.

VINCENT

Z konstrukcji hybrydowych słynie także niemiecka firma Vincent. Producent umiejętnie łączy zalety obu technik, dzięki czemu jego wzmacniacze od lat mają wierne grono zwolenników. W ofercie producenta można znaleźć następujące modele: SP-331, SV-227, SV-237 SV-500, SV-700. Vincent nie boi się eksperymentować z różnymi rodzajami lamp i w swoich urządzeniach stosuje różne konfiguracje. Co ciekawe, w niektórych modelach nie są to typowe lampy wykorzystywane w sprzęcie audio. Na przykład w modelu SV-237, który zaprezentowano poniżej, w sekcji przedwzmacniacza zastosowana została lampa 6N1-EW, wykorzystywana niegdyś przez wojsko radzieckie. Wariant ten charakteryzuje się większą trwałością w stosunku do swojej "cywilnej" wersji.

Vincent SV-237 Vincent SV-237

FATMAN

Fatman to firma powstała w 2006 roku. Urządzenia tej marki charakteryzują się ciekawym, przyciągającym uwagę wyglądem oraz bogatą funkcjonalnością. Model iTube MKII posiada w zestawie stację dokującą dedykowaną do urządzeń Apple oraz wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy DAC (poniżej zdjęcia).

Fatman iTube MkII Fatman iTube MkII Fatman iTube MkII Fatman iTube MkII Fatman iTube MkII