logo wzmacniacze lampowe

BUDOWA WZMACNIACZY LAMPOWYCH

Wzmacniacze lampowe to konstrukcje, które wykorzystują zdolność lamp elektronowych do wzmacniania sygnału. Każda lampa elektronowa składa się z katody, anody oraz siatek. Całość konstrukcji usztywniona jest mostkami, które wykonane są najczęściej ze szkła. Aby lampamogła spełniać swoją funkcję w środku nie może znajdować się powietrze.

Po podgrzaniu katoda emituje elektrony, które następnie wędrują w kierunku anody posiadającej potencjał dodatni. Obecnie do budowy konstrukcji lampowych najczęściej wykorzystuje się triody, które charakteryzują sie największą liniowością oraz niewielkim poziomem zniekształceń. Każdy wzmacniacz lampowy wyposażony jest w transformatory głośnikowe, ktore mają za zadanie dopasowanie warunków pracy lampy do wymagań kolumn głośnikowych. Rozwiązanie to musi być stosowane ze względu na fakt, iż impedancja kolumny głośnikowej jest wielokrotnie mniejsza aniżeli impedancja obciążenia anody lampy. Transformator odpowiedzialny jest za transport energii wytworzonej przez lampy do głośników. Można powiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych elemenów w całej konstrukcji wzmacniacza. Od zastosowanego transformatora zależeć będzie pasmo przenoszenia, moc oraz sprawność energetyczna konstrukcji. Zastosowanie lamp elektronowych, które charakteryzują się bardzo niską sprawnością sprawia, że wszystkie wzmacniacze lampowe pracują w klasie A. Oznacza to, że prąd płynie przez element czynny przez cały okres sygnału sinusoidalnego. Konstrukcje lampowe osiągają więc, w porownaniu do wzmacniaczy tranzystorowych niewielką moc.

Częstą praktyką stosowaną przez producetów jest przystosowywanie swoich konstrukcji do pracy z kolumnami o impedancji 4 i 8 Ohm. Wzmacniacze takie posiadają odczepy dla kolumn o różnej oporności. Niekiedy zamiast przełącznika impedancji stosowane są także osobne wyjścia głośnikowe. W związku z tym konstrukcje lampowe mogą posiadać np. 3 komplety wyjść głośnikowych.

Najczęściej wykorzystywane lampy