logo wzmacniacze lampowe

DOBÓR WZMACNIACZA LAMPOWEGO DO KOLUMN

kolumny podłogowe Melodika BL40 MkII

Jednym z najczęstszych problemów, jakie napotykają początkujący miłośnicy audio wybierając urzadzenia do swojego zestawu audio jest dobór urządzeń pod względem mocy. Wyjaśnimy, na co zwrócić szczególną uwagę dobierając wzmacniacz lampowy do kolumn oraz jakich błędów powinniśmy unikać, aby cieszyć się wspaniałym dźwiękiem. Pamiętajmy, że tylko odpowiednie dopasowanie urządzeń zapewni prawidłowe działanie całego zestawu i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii urządzenia, bądź niedoborów mocy.

O czym należy pamiętać

  • Impedancja odgrywa znaczącą rolę w przypadku wzmacniaczy lampowych. O ile wzmacniacz o impedancji 4 Ohm jest w stanie napędzić kolumny 8 Ohm, o tyle w odwrotnym przydatku moze to skutkować przegrzaniem wzmacniacza oraz awarią.
  • Przed pierwszym użyciem wzmacniacza lampowego koniecznie należy przeczytać instrukcją obsługi urządzenia. Z racji swojej budowy są to urządzenia dużo bardziej podatne na uszkodzenia mogące powstać w wyniku nieprawidłowego użytkowania aniżeli wzmacniacze tranzystorowe.
  • Wzmacniacze lampowe posiadają dużo mniejszą moc od wzmacniaczy lampowych. Należy jednak brać pod uwagę zakres dynamiki, który często jest wyższy niż w przypadku konstrukcji opartych na tranzystorach. Z tego względu wzmacniacze lampowe, mimo niewielkiej mocy potrafią zagrać głośniej niż tranzystorowe.